همه چیز درباره ابزار پنوماتیک (بادی) و علم پنوماتیک

ابزار هیدرولیک انرپکENERPAC
۲۸ دی ۱۳۹۸
۲۸ دی ۱۳۹۸
ابزار هیدرولیک انرپکENERPAC
۲۸ دی ۱۳۹۸
۲۸ دی ۱۳۹۸

همه چیز درباره ابزار پنوماتیک (بادی) و علم پنوماتیک

تاریخ مقاله:۱۳۹۸/۱۰/۲۸

علم پنوماتیک چیست؟

علم پنوماتیک یکی از شاخه‌های رشته مکانیک سیالات بوده و در صنعت کاربرد بسیار زیادی دارد. علم پنوماتیک در دهه ۶۰ میلادی به‌صورت چشمگیری رشد پیدا کرد و امروزه جایگاه ویژه‌ای در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی، صنایع هوایی، صنایع چوب، فولاد، کاغذسازی، کارخانه قند و … دارد. از مزیت‌های این علم ایمنی بالا، خطر و آلودگی کمتر آن است. علم پنوماتیک بر پایه مفاهیم و قوانین فیزیکی و ترمودینامیکی بوده و از هوا به‌عنوان سیال تراکم‌پذیر استفاده می‌شود.

ابزار پنوماتیک یا ابزار بادی چیست؟

پنوماتیک یا نئوماتیک مکانیزمی است که در آن از گاز فشرده بی اثر برای ایجاد نیروی مکانیکی یا کنترل دستگاه استفاده می‌شود. باد یا هوای فشرده شده از طریق کمپرسور وارد موتور پنوماتیک شده و هوای فشرده را به کار تبدیل می کند.  کمپرسور دستگاهی است که هوای فشرده مورد نیاز ابزار‌آلات بادی را تهیه کرده و دارای انواع مختلف و حجم‌های متفاوت است. ابزار بادی برای انجام بسیاری از کارهای خانه و همینطور کارهای حرفه ای طراحی و ساخته شده است.

در گذشته تولید ابزار‌آلات بادی تنها در انحصار چند شرکت و فقط برای مصارف خاص صنعتی بود اما امروزه با گسترش تقاضا و مصرف این ابزارآلات، طیف وسیعی از آن ها به بازار ارائه شده است.

ابزار پنوماتیک یا ابزار نئوماتیک؟

پنوماتیک تلفظ واژه فرانسوی Pneumatique و نئوماتیک تلفظ واژه انگلیسی Pneumatics بوده و ریشه این کلمه از واژه یونانی πνεῦμα گرفته شده که به معنی باد یا نفس است. ترجیحا از معادل انگلیسی آن استفاده کنید.

کاربرد ابزار پنوماتیک صنعتی

از گذشته از دستگاه و ابزار پنوماتیک در صنعت، معدن، عمران و راه‌سازی، دندان‌پزشکی، مونتاژ و نصب قطعات، ذوب فلزات، صنعت چوب و … استفاده می‌شده است.

فشار هوای مناسب ابزار بادی

فشار هوای خروجی کمپرسور قبل از ورود به ابزارآلات پنوماتیک باید دارای فشار معینی باشد. برای تنظیم فشار هوای ورودی به دستگاه می‌توانید از فشار شکن استفاده کنید. ابزارآلات بادی با فشار هوای PSI90 بالاترین راندمان را دارند.

مزایای ابزار پنوماتیک

شاید یکی از دلایل محبوبیت ابزارآلات پنوماتیک، استفاده از هوای فشرده است که آن‌ها را به ابزاری قدرتمند تبدیل کرده است. از دیگر مزایای ابزار پنوماتیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • قیمت مناسب و مقرون به صرفه
  • امنیت و قدرت بسیار بالا
  • سهولت در استفاده برای انجام انواع کارهای صنعتی
  • کوچک، سبک و قابل حمل بودن
  • صرف انرژی کمتر
  • استهلاک ناچیز
  • هزینه تعمیر کمتر

گرد اورنده : نیرو صنعت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *